Plywood, Beton Kalıplık Kontrplak, Film Kaplı Kontrplak, Kalıp Sistemi Ürünleri

WISA-Form Birch-21mm - Huş - Kontraplak

Huş ağacının yüksek mukavemeti ve düzgün yüzeyine gerek duyulan beton döküm işleri (perde ve döşeme ). Binaların ve ticari araçların iç duvarlarına yönelik özel kalite ve renkler mevcuttur, ancak bunlar beton kalıpları için tavsiye edilmez. WISA-Form Birch düz ve aşınmaya dirençli fenolik film kaplı huş kontrplak panel' dir. Paneller beton kalıp işlerinde 60-80+ kullanım sayısında kullanılmaktadır.


Finlandiya, Rusya, Romanya, Hindistan, Endonezya, Malezya, Şili, Brezilya ,A.B.D. ve Kanada menşeili ürünler Türkiye'ye ithal edilmektedir.

img

WISA-Form Birch-21mm - Huş Kontrplak

Binaların ve ticari araçların iç duvarlarına yönelik özel kalite ve renkler mevcuttur, ancak bunlar beton kalıpları için tavsiye edilmez WISA-Form Birch düz ve aşınmaya dirençli fenolik film kaplı huş kontrplak panel' dir.

WISA-Form Birch düz ve aşınmaya dirençli fenolik film kaplı huş kontrplak paneldir. Paneller beton kalıp işlerinde kullanılmaktadır. Standart renk koyu kahverengidir. Ürün aynı zamanda açık kahverengi, siyah, yeşil ve opak sarı gibi özel renklerde de üretilebilir.
Özel renkler beton dökümü için tavsiye edilmemektedir. Daha çok yapıların iç dekorasyonu gibi uygulamalar için uygundur. Diğer önemli bir uygulama hafif ticari araçların iç kaplamalarıdır. WISA-Form ürün ailesi belli kullanım alanları için birçok değişik üründen oluşmaktadır.
  • Ön ve arka yüzey: Koyu kahverengi fenolik film
  • Diğer renkler: yeşil, opak sarı, siyah, açık kahverengi olabilmektedir.

Genel ürün bilgisi

Ürünün tanımı
WISA-Form Birch kontrplak, tekrar kullanım sayısı ve beton yüzeyi beklentilerinin yüksek olduğu beton
döküm işleri için üretilmiş film kaplı özel bir beton kalıp panelidir.
Tüm katmanları huş (birch) ağacındandır.
Yapıştırma

"EN 314-2 / class 3 exterior " uygun hava koşullarına dayanıklı fenolik reçine ile çapraz yapıştırılmıştır.
Yüzey

Ön ve arka: Her iki yüzey logolu, 120 g/m² veya 220 g/m² , koyu kahverengi fenolik film kaplıdır. Kenarlarda suya dayanıklı iki kat kenar boyası bulunmaktadır.

Kenar yalıtımı: Akril bazlı suya dayanıklı boya.

Tasarım bilgisii

Kalınlıklar ve ağırlık
Nominal kalınlık mmKatman sayısıMinimum kalınlık mmMaksimum kalınlık mmAğırlık (kg/m²)
181317.118.112.6
211520.020.914.7

Nem oranı % 8-10
Panel Boyutları

1250mm x 2500mm
Diğer ebatlar talebe göre aşağıdaki gibi olabilir;
1200 / 1220 / 1250 / 1500 / 1525 x 2400 / 2440 / 2500 / 2700 / 3000/3050
/ 3600 / 3660 mm.
Diğer ebatlar ise müşteri taleplerine göre.
Boyut Toleransları:

Boy/en ebat toleransı metre başına +/
1 mm
Dörtgenlik toleransı diagonal metre başına +/
1 mm
Kalıp Tekrar Sayısı

Şantiyedeki kullanım şartları, istenen beton yüzeyi, dikkatli elleçleme & depolama, kalıp yağı kalitesi gibi pekçok etmene bağlı olarak tekrar kullanımda yüksek sayılara ulaşılabilmektedir.
Mukavemet değerleri

Yüzey katman lif yönü desteklere dik
Destek arası mm200250300350
Kalınlık mmYük KN/m²Sehim mmYük KN/m²Sehim mmYük KN/m²Sehim mmYük KN/m²Sehim mm
12490.5390.8261.0181.2
15600.4480.7401.0291.2
18710.4570.6480.8411.1
21830.4660.5550.7471.0

Yüzey katman lif yönü desteklere paralel
Destek arası mm200250300350
Kalınlık mmYük KN/m²Sehim MmYük KN/m²Sehim mmYük KN/m²Sehim mmYük KN/m²Sehim mm
12450.7270.8171.0121.2
15600.5460.8311.0221.2
18710.5570.7461.0341.2
21830.4660.6550.8461.1

Nem oranı %27
Malzeme kısmi emniyet katsayısı 1.3. Yükleme kısmi emniyet katsayısı 1.2. Sehim limiti açıklık/300 mm.
Destek genişliği hesaplamalarda dikkate alınmamıştır.
Montaj tavsiyeleri


Panelleri direk güneşe ve yağmura maruz kalmamaları için örtün.

Şantiyede kesilen kenarları ve işlenen noktaları dış koşullara uygun bir boya ile yalıtın.

Kaliteli kalıp yağı kullanın.

Nem nüfuzunu engellemek için vida deliklerini silikon ile yalıtın.

Her kullanımdan sonra plakalari dikkatle temizleyin.

Maksimum tekrar kullanımı elde edebilmek için plakalari dikkatli kullanın.
Kontraplak‘nun Türkiye Mümessilliğini yapmakta olduğu Finlandiya kökenli UPM firması, yaklaşık 100 yıldan beri kontraplak sektöründe hizmet vermekte olan önemli isimlerdendir. Kalıp teknolojisinde de derin bir bilgi birikimine sahip olan UPM, bugün dünya çapındaki en önemli kalıp sistemi üreticileri ile karşılıklı işbirliği içerisinde çalışmaktadır. WISA -FORM kalıplık kontraplakları çeşitli kalıp projelerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Ürün gamında yer alan her ürün en iyi beton sonucunun elde edilmesi için değişik özelliklerle geliştirilmiştir.
WISA-FORM özel kontraplakların üretiminde, sadece sürdürülebilir şekilde idare edilen ormanlardan elde edilen huş ve ladin ağacı türleri kullanılmaktadır. Finlandiya‘da üretim yapan bütün UPM kontraplak fabrikaları PEFC sertifikalı kuzey ağaçları kullanmakta olup aynı zamanda ISO 9001 sertifikalı güvence sistemine, ISO 14001 çevre yönetim sertifikasına ve yapı malzemelerinde CE işaret‘rne sahiptir.

Neden Kontraplak?

KALİTE

Kaliplikkontraplak.com olarak ürün politikamız kaliteden ödün vermemek olmuştur.
ZENGİN ÜRÜN ÇEŞİDİ

Kaliplikkontraplak.com tüm dünyada kullanılan ve tercih edilen en kaliteli ürünleri ürün yelpazesinde bulundurur ve müşterilerine sunar.
DANIŞMANLIK HİZMETİ

Kaliplikkontraplak.com'un tecrübeli ekibi ürün satışı sırasında ihtiyaçlarınıza yönelik en doğru ürünü bulabilmeniz için, satış sonrasında ise doğru kullanım ve uygulama için sürekli danışmanlık sağlar.
TEKNİK DESTEK

Satış sonrasında tüm teknik soru ve sorunlarınız için gerekli bilgiye sahip destek ekibimiz hizmetinizdedir.
KORUMA VE BAKIM

Kontraplak ürünlerinin en verimli kullanımı ve bakımı için gerekli malzemeleri sitemizde bulabilirsiniz.
FİYAT POLİTİKASI

Kaliplikkontraplak.com, malzemenin cinsine ve kalitesine göre belirlenen istikrarlı ve açık bir fiyat politikası uygulamaktadır.
KONTRAPLAK HAKKINDA

Suya veya rutubete dayanıklı kontraplaklarda teknik yeterlilik önemlidir. Kontraplak seçimi sırasında ürün hakkında doğru fikir sahibi olabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar şöyle sıralanabilir: Kontraplağın fiziksel yapısı kalitesine ilişkin önemli İpuçları taşır. Ürün açısında ve gönyesinde olmalı, kalınlıkları tutarlı, katmanları düzgün, yüzeyi pürüzsüz olmalıdır. Kullanılan ağacın nem miktarı ideal olarak %10 civarında olmalıdır. Nem miktarının fazla olması durumunda, kullanımda ve dış mekanlarda sorun çıkabilir. Kontraplağın iç dış tüm katmanları düzgün olmalı ve bu katmanlar birbirine sağlam bir şekilde bağlanmalıdır. Aksi takdirde ürün çabuk deforme olur ve kullanım ömrü kısalır. Ürünün kenarındaki boşluklardan içi hakkında tahmin yürütülebilir.
Pleymut katmanlarını birleştiren tutkal, malzemenin zor şartlardaki performansını belirleyen önemli bir etkendir. Çıplak gözle bunu ayırmak çok zor olmakla birlikte, küçük bir parça kesilerek katmanlar arasını ayırmak suretiyle bakıldığında tutkal renginden tespit yapmak mümkündür. Kontraplaktaki ağacın cinsi ve katmanların inceliği, kullanılacağı yere bağlı olmakla birlikte, ürünün yüke dayanıklılığını belirler. İnce katmanlı ürünler daha çok yük taşırlar ve daha esnektir. Kontraplakta kullanılan ağaçların terbiye ve izole edilmesiyle cinslerinin önemi ikinci dereceye düşmüş gibi gözükse de özellikle elastiki ağaçlar kontrplak için iyi performans göstermektedir.Gevrek ağaçlardan yapılan kontrplakların çabuk bozulduğu görülmektedir.
KONTRAPLAK KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEKLER

Etkin bir uygulama için kontrplak cinsi kullanılacağı işe ve kullanım sayısına göre belirlenmeli, destek aralıkları hesaplanarak gerekli malzemeler kullanılmalıdır.

Montaj esnasında çiviler özenle çakılmalı ve sökülmeli, az sayıda çivi kullanılmalı ve bu çiviler kontrplağa gömülmemelidir. Filmli malzemede matkap kullanılması, çivi ve vida deliklerinin boya ile tecrit edilmesi, ek yerlerinde doğru aksesuarların ve özel köşe koruyucularının tercih edilmesi önemlidir.
Her kullanım öncesinde koruyucu yağ sürülmeli, kullanım sonrasında ise kontraplak yüzeyi deforme etmeyecek şekilde iyice temizlenmelidir.Depolama sırasında aralarda taş veya artık malzeme kalmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Kontraplak açık alanda veya maske takılarak yüksek devirli testere ile kesilmelidir.

Kesilen yerler koruyucu boya ile yalıtılmalıdır.

Koruyucusuz olarak direk güneş ışığı altında uzun süre bırakılmamalıdır.

Malzeme özellikle dikine vaziyette düşürülmemeli, sert darbelere maruz bırakılmamalıdır.

Profesyonel kullanımlarda ve uzun süreli kullanımlarda suya ve ısıya direk maruz kalacak yerlerde marin tutkallı kontraplaklar kullanılmalıdır.

Gözlemler göstermektedir ki, uygulama sırasında kullanım şartlarına özen gösterilmesi sonucunda kontraplaklarda verim % 150‘ye kadar artabilmekte, özellikle köşe ve kenar profillerinin kullanımı kaybı en aza inmektedir.